sobota, 24 stycznia 2015

Opole - zaczynamy !

Siemanko :) !!!

Swój blog podróżniczy nie mogę zacząć od opisu swojej podróży która trwa już kilka lat czyli od miasta Opole. To tutaj się przeniosłem i zakochałem się w tym urokliwym mieście. 

Każdą swoją podróż zaczynam właśnie stąd. Jest to świetne ! bo z Opola można wszędzie dojechać. Rzadko się to w obecnych czasach słyszy ale miasto jest genialnie skomunikowane z resztą Polski. Piękny nowy wyremontowany Dworzec PKP, odjeżdżają stąd autobusy Polski Bus. Czego chcieć więcej ? Dla osoby która szuka taniego transportu jak ja ? Genialne miejsce !

Ale czas już trochę opowiedzieć o Opolu.

OPOLE

Opole to stolica województwa opolskiego, która jest położona nad rzeką Odrą. Zamieszkuje je 120 tys. ludzi. Położenie na obszarze Niziny Śląskiej sprawie, że klimat jest łagodny i roczna suma opadów jest mała.


DOJAZD

Do Opola najłatwiej dojechać pociągiem. Najlepiej pojechać z kimś kto ma jeszcze zniżkę studencką -51% i skorzystać z oferty "Ty i raz, dwa, trzy" dzięki której skorzystamy ze zniżki -37%. Żeby było jeszcze taniej proponuje wyjazd pociągiem Przewozów Regionalnych "Regio". Z doświadczeniem wiem, iż to że płacimy więcej za bilet bo ktoś nam ciśnie przez plakaty promocyjne, że wtedy jedziemy wygodniej i szybciej jest niczym innym tylko ściemą. Jadąc pociągiem "Regio" płacimy dwa razy mniej niż "TLK" a do tego jedziemy zaledwie klika minut wolniej na każde 100 km drogi. 
Dla przykładu:

Poznań Główny -> Opole Główne (odległość - 246 km)

TLK: czas podróży - 3:30 godz., cena (bilet normalny) - 48,60 zł 
Regio: czas podróży - 4:30 godz., cena (bilet normalny) - 33,30 zł

NOCLEG

Najlepiej nocować w akademikach Uniwersytetu Opolskiego i Politechniki Opolskiej. Ceny zaczynają się tam już od 30 zł za doba od osoby. Dobrym miejscem na nocleg jest też Szkolne Schronisko Młodzieżowe "Niezapominajka" gdzie ceny zaczynają się od 25 zł.

ATRAKCJE

Opole to stolica Polskiej Piosenki więc w tj tematyce należy rozpocząć zwiedzanie miasta. Kierując się w kierunku Odry dochodzimy do Amfiteatru na którym co roku odbywa się Festiwal Polskiej Piosenki. W budynku znajduje się tez muzeum które proponuje również zwiedzić.



Następnie idziemy drogą wzdłuż rzeki Odry, który wyrządziła niesamowite szkody podczas słynnej powodzi w 1997 roku. Teraz już uregulowana stanowi miejsce wypoczynku dla mieszkańców. 



Następnie kierujemy się na Kanał Młynówka zwany popularnie "Opolską Wenecją". Nad jego brzegiem znajdują się kluby i restauracje gdzie można smacznie zjeść oraz również dobrze się pobawić wieczorem.



Kierując się wzdłuż "Młynówki" po prawej stronie zboczymy symbol Opola - Wieża Piastowska. Odremontowana wieża nie tylko na swoich schodach posiada wystawę obrazująca historię miasta ale też na samej górze ukazuje nam piękną panoramę miasta.


Kolejnym etapem naszej wyprawy jest Bazylika katedralna Podwyższenia Krzyża Świętego efektownie prezentując się zarówno od zewnątrz jak również na zewnątrz. Szczerze ją polecam, co może w moim przypadku jest dużym plusem gdyż nie jestem "fanem" zwiedzania kościołów :) ale Opolska Katedra rzeczywiście prezentuje się okazale. Od niej skręcamy na Rynek Opolski z pięknym Ratuszem, siedzibą władz miasta Opola. Na rynku znajdziemy też Aleje Gwiazd Festiwalu Polskiej Piosenki. Każdy znajdzie coś tam dla siebie. Podpisy złożyli tam nie tylko Zbigniew Wodecki ale też Lady Punk :)



Dalej kierując się w kierunku Dworca PKP dochodzony do ulicy Krakowskiej kiedyś głównej ulicy handlowej Opola. Teraz już w dobie Centrów Handlowych straciła trochę na wartości. Na samym jej początku zobaczymy olbrzymi pomnik Powstańców Śląskich. Dla mieszkańców tych terenów pamięć o tych trzech powstaniach ma bardzo duże znaczenie i jest traktowana z należytym szacunkiem. Za pomnikiem znajduje się odremontowana Filharmonia Opolska.



Ostatnim akordem wycieczki jest Ogród zoologiczny. Zoo w Opolu jest jedynym w Polsce posiadającym uchatki kalifornijskie i jednym z dwóch posiadających goryle. Na zwiedzenie potrzebujemy przynajmniej czterech godzin, które na długo zapadną nam w pamięci. Zoo położone jest na wyspie Bolko pomiędzy rzeką Odrą i Kanałem Ulgi. Niestety w 1997 roku powódź przetrzebiła zwierzęta, które woda zabrała ze sobą.Niegdyś atrakcją był Słoń a teraz są Goryle :)







I to na tyle ... ale Opole proponuje jeszcze więcej więc można przyjechać na kilka dni więcej lub powrócić tu jeszcze raz :)

Trzymajcie się !



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz