PŁAWNIOWICE
Ostatnio przeglądałem folder pod nazwą "Nieodkryte miejsca w Polsce" i znalazłem tam pewien Pałac Ballestremów zlokalizowany w Pławniowicach. Kiedy spojrzałem na mapę i zauważyłam, ze znajduje się bardzo blisko Opola nie miałem wyjścia. Musiałem tam podjechać :)
Geografia
Pławniowice – wieś sołecka w Polsce położona w województwie
śląskim, położona 18 km od Gliwic.
Dojazd
Niestety do Pławniowice nie dojeżdża żadna komunikacja zbiorowa, więc trzeba się zorganizować i pojechać samochodem. Jednakże dojazd jest dogodny. Obiekt położony jest przy węźle autostrady A4 z drogą
krajową nr 40, pomiędzy Strzelcami Opolskimi (18 km), a Gliwicami (18 km).
Atrakcje
Historia wzmiankuje
samą wieś już w 1317 roku, ale ranga jej wzrosła, kiedy to dobra rycerskie
Pławniowice zakupił w 1737 r. Franciszek Wolfgang von Stechow - pierwszy
landrat (starosta) powiatu gliwicko-toszeckiego po zajęciu Śląska przez Prusy.
W roku 1798 majątek przejmuje hrabia Karol Franciszek von Ballestrem, którego
matką była Maria Elżbieta Augusta von Stechow, a ojcem Giovanni Battista Angelo
Ballestrero, oficer wojska pruskiego pochodzący z Piemontu (Włochy) -
protoplasta śląskiej linii rodu Ballestrem. Od tego czasu, aż do stycznia 1945
r. dobra pławniowickie wraz z pozostałymi rudzko-biskupickimi pozostawały w
rękach rodziny Ballestrem, która Pławniowice obrała sobie za swą rodową
siedzibę wznosząc tu w latach 1882-1885 wspaniały pałac.
Pałac jest budowlą trójskrzydłową i prezentuje styl neomanieryzmu niderlandzkiego. Cechuje go specyficzne zróżnicowanie kolorystyczne i fakturowe murów szczególnie kamiennych detali i czerwonych ceglanych płaszczyzn ścian. Dachy budynku zdobią liczne wieże i wieżyczki, iglice i lukarny. Wokół pałacu rozciąga się park ze starannie dobranym drzewostanem. Pałac Ballestremów przechodził różne koleje losu. Na początku 1945 r., ówczesny właściciel hrabia Mikołaj Ballestrem zmuszony był opuścić Pławniowice przed nadchodzącą Armią Czerwoną. Krótko stacjonował w budynku pałacowym marszałek Iwan Koniew. Po wojnie obiekt przekazany został do dyspozycji władz kościelnych. Ustanowiona została w Pławniowicach samodzielna parafia (dotychczas parafia Rudno) z własnym kościołem parafialnym i plebanią (dawna kaplica pałacowa oraz skrzydło zachodnie pałacu). Pozostałe pomieszczenia przeznaczono na klasztor, dla przesiedlonych ze Lwowa, Sióstr Benedyktynek od Nieustającej Adoracji Najświętszego Sakramentu, które przebywały tu do 1976 r. W tym samym roku obiekt przejęli OO. Augustianie, mieszkając tu dwa lata. Oprócz klasztoru i parafii w pałacu mieściły się czasowo także biura administracji spółdzielni rolnej. Obiekt zmieniając często mieszkańców i przeznaczenie ulegał szybko zniszczeniu. Od 1978 r. gospodarzem kompleksu pałacowo-parkowego stała się Diecezja Opolska, przeznaczając go na diecezjalny dom rekolekcyjny. Nowy podział terytorialny i administracyjny Kościoła w Polsce dokonany 25.03.1992 r. sprawił, iż pławniowicki Zespół Pałacowo-Parkowy stał się własnością Diecezji Gliwickiej zachowując funkcję domu rekolekcyjnego. Jesienią 1993 r. rozpoczęto kapitalny remont, wpisanego w rejestr zabytków, Pałacu w Pławniowicach.
Polecam na wakacyjne wypady tym bardziej że kilka kilometrów znajduje się Jezioro Pławniowickie gdzie można się ochłodzić :)
Trzymajcie się :)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz