poniedziałek, 22 czerwca 2015

Jemielnica - Opolskie opactwo

JEMIELNICA

Korzystając z wolnego weekendu postanowiłem wybrać się gdzieś blisko i poznać uroki województwa opolskiego. Wiele osób jak również turystycznych folderów polecają pewne miejsce gdzie można zobaczyć opactwo cystersów. Wyruszyłem więc do Jemielnicy.


Geografia

Jemielnica to wieś w położona w województwie opolskim, w powiecie strzeleckim, w gminie Jemielnica.
Polska nazwa miejscowości pochodzi od staropolskiego słowa jemiel oznaczającego jemiołę. Jest ona pierwotną nazwą i pojawiła się ona dużo wcześniej niż niemieckojęzyczne określenie Himmelwitz.
Jemielnica położona jest na Górnym Śląsku, we wschodniej części województwa opolskiego, nad rzeką Jemielnicą, przy drodze wojewódzkiej nr 426. Autostrada A4 przebiega w odległości 15 km od miejscowości.



Dojazd

Dojechać do Jemielnicy nie jest wcale tak łatwo. Trzeba skorzystać z usług Przewozów Regionalnych. Pojechaliśmy więc do Strzelec Opolskich. Cena biletu za osobę wynosiła zaledwie 4,80 zł. Następnie przesiadamy się od razu przed dworcem na PKS i jedziemy zaledwie 15 minut do Jemielnicy. Niestety
cena za jazdę autobusem jest trochę droższa ale wynosi tylko 5,80 zł.

Atrakcje - 21.06.2015 r.

Głównym miejscem naszej podroży jest Opactwo Cystersów. Opactwo Cystersów w Jemielnicy to dawne opactwo cystersów w Jemielnicy w województwie opolskim, w powiecie strzeleckim. Kościół klasztorny pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, współcześnie pełni rolę świątyni parafialnej parafii w Jemielnicy.


Klasztor, mimo skromnej pozycji finansowej odgrywał znaczną rolę polityczną na Śląsku. Tutaj prawdopodobnie pochowano księcia Alberta wraz z małżonką. Przy klasztorze powstała znacznych rozmiarów biblioteka (zbiory biblioteczne nie zachowały się jednak do czasów współczesnych). Od połowy XVII wieku opaci jemielniccy posługiwali się insygniami biskupimi tj. mitrą, pastorałem i pierścieniem. Było z nim związanych również dwóch znakomitych kompozytorów muzyki barokowej Johannes Nucius, będący jednocześnie opatem klasztoru oraz Ludwik Bergel.









Serdecznie polecam na letnie weekendy :)

Trzymajcie się  :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz