środa, 11 listopada 2015

Zachodniopomorskie innaczej

ZACHODNIOPOMORSKIE INACZEJ

W kolejnej podróży chciałem się po raz kolejny wybrać nad "polskie morze" jednak tym razem w celu zobaczenia czegoś innego niż oklepane atrakcje. Moim celem było zboczenie innych mniej medialnych atrakcji które skrywa województwo zachodniopomorskie. W drogę :)

Jezioro Miedwie

Miedwie – jezioro w południowo-zachodniej części Pobrzeża Szczecińskiego na Równinie Pyrzyckiej.

Powierzchnia zwierciadła wody obejmuje 35 km² (piąte co do wielkości w Polsce, drugie po jeziorze Dąbie, w województwie zachodniopomorskim). Jezioro zamieszkuje wiele gatunków ryb, m.in.: sieja miedwiańska, sielawa, szczupak, okoń, węgorz, jaź, karp, poza Miedwiem, w wodach alpejskich i w Skandynawii oraz ptaki wodne m.in. wąsatka.Nad jeziorem jest wiele ośrodków wypoczynkowych z wypożyczalniami sprzętu wodnego i kąpieliska – Wierzchląd, Koszewko i Koszewo w gminie Stargard Szczeciński, Wierzbno oraz położone nad bagnami Turze w gminie Pyrzyce, Żelewo w gminie Stare Czarnowo oraz Kunowo, Jęczydół, Morzyczyn iZieleniewo w gminie Kobylanka.





Świnoujście

Latarnia morska

Latarnia Morska Świnoujście – najwyższa na polskim wybrzeżu Bałtyku, jedna z najwyższych w Europie oraz najwyższa na świecie latarnia morska wykonana z cegły; położona jest w dzielnicy Warszów miasta Świnoujście. 


Stawa Młyny

Stawa Młyny – stawa w kształcie wiatraka, usytuowana na końcu Falochronu Zachodniego w Świnoujściu, przy ujściu Świny do Bałtyku. Na jej szczycie znajduje się pulsujące światło, służące celom nawigacyjnym. Ma 10 m wysokości, pomalowana jest na biało i ma czarny dach. Powstała w latach 1873-1874 podczas modernizacji toru wodnego. 
Stawa Młyny jest jednym z symboli Świnoujścia, stanowiąc część oficjalnego logo miasta. Zdjęcia z "wiatrakiem" wykorzystywane są powszechnie w materiałach promocyjnych, na pocztówkach ze Świnoujścia, okładkach przewodników itp.




Alhbeck

Ahlbeck  – dzielnica gminy Heringsdorf w Niemczech, w Meklemburgii-Pomorzu Przednim, w powiecie Vorpommern-Greifswald, na wyspie Uznam.

Do 1 stycznia 2005 r. Ahlbeck było samodzielną gminą, tego dnia trzy cesarskie uzdrowiska połączono w gminę Heringsdorf.

Molo

Molo zostało wybudowane w 1899 r. o długości 280 m w głąb morza. W roku 1993 molo zostało odrestaurowane na wzór współczesnej architektury. Molo w Ahlbecku, jako jedne z nielicznych we wschodniej części Bałtyku, w 1970 r. zostało uznane za zabytek. Na placu przed wejściem na molo znajduje się secesyjny zegar szafkowy zdobiony girlandami ufundowany przez kuracjuszy w 1911 r. W roku 1991 reżyser Vicco von Bülow na molo w Ahlbecku nakręcił kilka scen do swojego filmu pt. Pappa ante Portas, na podstawie wspomnień ze swojego dzieciństwa.

Plaża i molo w Ahlbecku są odwiedzane przez cały rok, nie tylko podczas sezonu letniego. Od roku 1995 w obrębie mola i plaży tradycyjnie w dniu świętego Walentego odbywają się „kąpiele morsów”, w których czynny udział bierze około 200 osób. Molo służy jako miejsce dla licznej widowni.




Szczecin

Filharmonia Szczecińska

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie – wiodąca instytucja kultury w województwie zachodniopomorskim. Działalność Filharmonii zapoczątkowano od 1948 roku.

Od września 2014 r. siedzibą jest nowoczesny budynek, zlokalizowany przy ul. Małopolskiej 48 w Szczecinie, zaprojektowany przez barcelońską pracownię Estudio Barozzi Veiga. Budynek jest laureatem wielu nagród architektonicznych.



Wały Chrobrego

Wały Chrobrego  – taras widokowy o długości ok. 500 m w Szczecinie na skarpie wzdłuż Odry. Słynne założenie urbanistyczno-architektoniczne współtworzące, wraz z Gmachem Głównym Muzeum Narodowego w Szczecinie, Zamkiem Książąt Pomorskich i katedrą pw. św. Jakuba, nadodrzańską sylwetę miasta, widoczną z głównych tras dojazdowych od wschodu biegnących przez mosty i wiadukty. Zaprojektowane i wzniesione według koncepcji Wilhelma Meyera-Schwartau w latach 1902-1921 z inicjatywy nadburmistrza Hermanna Hakena, na cześć którego został taras pierwotnie nazwany.






Jasne Błonia

Plac Jasne Błonia im. Jana Pawła II – szeroki zieleniec znajdujący się na północ od gmachu szczecińskiego Urzędu Miejskiego ograniczony ulicami Ogińskiego, Szymanowskiego i Moniuszki.





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz