środa, 16 grudnia 2015

Góra Św. Anny - Wielka śląska zmarszczka

GÓRA ŚW. ANNY

Czas na dalsze odkrywanie skarbów Opolszczyzny. Tym razem czas wnieść się trochę nad poziom morza, bo zaledwie 400 metrów. Celem mojej podroży jest jedno z najważniejsze z miejsc dla Katolików, Ślązaków, Niemców ale i naukowców. Chodzi o Górę Św. Anny.

Góra Św. Anny to najwyższe wzniesienie grzbietu Chełma na Wyżynie Śląskiej o wysokości 408 m n.p.m. Na szczycie i stokach wzgórza znajduje się wieś o tej samej nazwie.

Góra Św. Anny jest to wygasły wulkan na którego wygasłym przed tysięcy laty kraterze został zbudowany klasztor franciszkanów. Obecnie na Górze św. Anny znajduje się bazylika i sanktuarium, z figurką św. Anny Samotrzeciej (XV wiek) z jej relikwiami, franciszkański zespół klasztorny z Rajskim Placem (dziedzińcem arkadowym) z lat 1733-1749, na którym stoi 15 stuletnich konfesjonałów, jest także grota wykonana na wzór groty z Lourdes oraz 40 kaplic kalwaryjnych z lat 1700-1709. Na szczycie Góry św. Anny zbudowano w latach 80. XV wieku klasztor i kościół, który od XVIII wieku jest ważnym centrum pielgrzymkowym.






Ze względu na to, że 21 czerwca 1983 roku Papież Jan Paweł II podczas pielgrzymki do Polski odwiedził Górę Św. Anny znajduje się tam również jego pomnik.

Zmierzając w dół dotrzemy do cudu architektonicznego na skalę światową - Pomnik i amfiteatr. Jest to główne miejsce uroczystości poświęconych pamięci poległych w powstaniach śląskich i jeden z najbardziej znanych tego typu obiektów na Śląsku. Zbudowane przez Niemców w okresie międzywojennym w byłym kamieniołomie, ulegało licznym zmianom po 1945 roku z powodu zmian  przynależności ziem. obecnie amfiteatr ulega niestety niszczeniu. Mimo to nadal imponuje swoim wyglądem jak również wznoszący się nad nim pomnik. Niestety te miejsce jest też najlepszym przykładem iż wzajemne lokalne Polsko-Niemieckie animozje są ciągle żywe, co można zobaczyć podczas obchodów upamiętniających powstanie śląskie 2 maja.










Góra św. Anny jest najwyższym wzniesieniem powołanego w 1988 roku Parku Krajobrazowego o tej samej nazwie. Obszar Parku Krajobrazowego obejmuje tereny o bogatej rzeźbie, licznie występują tu chronione gatunki grzybów i roślin. Głównymi zagrożeniami przyrody Parku są zanieczyszczenia atmosferyczne oraz wybudowana autostrada A4, która podzieliła Park na dwie części, a której budowa wywołała protesty społeczne poparte przez ludzi nauki i kultury. Rejon Góry św. Anny jest uznany za geopark od 2010.

Pozdrawiam :)

poniedziałek, 7 grudnia 2015

Częstochowa - święte miasto za dnia i nocą

CZĘSTOCHOWA

Korzystając z atrakcyjnej oferty podróży linią "Polski Bus" postanowiłem wybrać się na listopadowy wypad do "Świętego miasta" - Częstochowy.

Wyjazd z Opola był o bladym świcie więc za dobrze się nie wyspałem (wyjazd o 6:00). Autobus linii "Polski Bus" przyjechał na miejsce o 7:30. Cena biletu w dwie strony wyniosła mnie 6 zł, wiec nic tylko jechać :)

Z rana za bardzo nie było co robić więc wyskoczyłem jeszcze na ciepłą herbatę do McDonalds. A dalej w drogę Alejami NMP na Jasną Górę. Po drodze na odkryłem wiele ciekawych miejsc które przykuły moją uwagę. 



Przede wszystkim Ratusz pięknie odremontowany (jeszcze trochę później o nim :)) z pomnikiem Józefa Piłsudskiego oraz po przeciwnej stronie pięknie prezentujący się Kościół św. Jakuba.



Dalej idąc napotkałem kilka znanych osobistości na ławeczkach m.in. Marka Parepeczko i Halinę Poświatowską. Nie omieszkałem sie do nich dosiąść :)


Później ukazał mi się ciekawa fontanna. Fontanna przedstawia postać dziewczynki karmiącej gołębie, wykonana została z brązu.


Następnie odbyłem dość dłuższą wizytę na Jasnej Górze, gdzie nie omieszkałem obejść ołtarza z obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej oraz murów obronnych, które broniły się przed najazdem Szwedów w XVII wieku.





Następnie postanowiłem się wybrać na obiad. Polecam restaurację "U matuli" na Al. NMP. Tanio i bardzo smacznie.
Natomiast moim kolejnym punktem wycieczki było Muzeum Górnictwa Rud Żelaza w Częstochowie znajdujące się w parku im. Stanisława Staszica, uruchomione po raz pierwszy 4 grudnia 1989 roku, w zbudowanych w latach 1974–1976, podziemnych korytarzach. Odtworzono tu dawne wyrobiska kopalniane, wyposażone w sprzęt górniczy pochodzący z zamkniętej kopalni rudy żelaza Szczekaczka w Szczekaczce.

Kupując bilet do Muzeum miałem prawo również zwiedzić inne muzea Częstochowy tego samego dnia. Więc nie omieszkałem jeszcze raz zawitać do Ratusza by zobaczyć wystawę historii miasta oraz wystawę z okazji rocznicy emisji filmów rysunków, których bohaterami  byli m.in. Reksio i Baltazar Gąbka.




Niestety zrobiło się już ciemno, czas już do domu. Jeszcze jeden raz spojrzałem na Jasną Górę i ruszyłem na autobus.






Pozdrawiam :)