GÓRA ŚW. ANNY
Czas na dalsze odkrywanie skarbów Opolszczyzny. Tym razem czas wnieść się trochę nad poziom morza, bo zaledwie 400 metrów. Celem mojej podroży jest jedno z najważniejsze z miejsc dla Katolików, Ślązaków, Niemców ale i naukowców. Chodzi o Górę Św. Anny.
Góra Św. Anny to najwyższe wzniesienie grzbietu Chełma na Wyżynie Śląskiej o wysokości 408 m n.p.m. Na szczycie i stokach wzgórza znajduje się wieś o tej samej nazwie.
Góra Św. Anny jest to wygasły wulkan na którego wygasłym przed tysięcy laty kraterze został zbudowany klasztor franciszkanów. Obecnie na Górze św. Anny znajduje się bazylika i sanktuarium, z figurką św. Anny Samotrzeciej (XV wiek) z jej relikwiami, franciszkański zespół klasztorny z Rajskim Placem (dziedzińcem arkadowym) z lat 1733-1749, na którym stoi 15 stuletnich konfesjonałów, jest także grota wykonana na wzór groty z Lourdes oraz 40 kaplic kalwaryjnych z lat 1700-1709. Na szczycie Góry św. Anny zbudowano w latach 80. XV wieku klasztor i kościół, który od XVIII wieku jest ważnym centrum pielgrzymkowym.
Ze względu na to, że 21 czerwca 1983 roku Papież Jan Paweł II podczas pielgrzymki do Polski odwiedził Górę Św. Anny znajduje się tam również jego pomnik.
Zmierzając w dół dotrzemy do cudu architektonicznego na skalę światową - Pomnik i amfiteatr. Jest to główne miejsce uroczystości poświęconych pamięci poległych w powstaniach śląskich i jeden z najbardziej znanych tego typu obiektów na Śląsku. Zbudowane przez Niemców w okresie międzywojennym w byłym kamieniołomie, ulegało licznym zmianom po 1945 roku z powodu zmian przynależności ziem. obecnie amfiteatr ulega niestety niszczeniu. Mimo to nadal imponuje swoim wyglądem jak również wznoszący się nad nim pomnik. Niestety te miejsce jest też najlepszym przykładem iż wzajemne lokalne Polsko-Niemieckie animozje są ciągle żywe, co można zobaczyć podczas obchodów upamiętniających powstanie śląskie 2 maja.
Góra św. Anny jest najwyższym wzniesieniem powołanego w 1988 roku Parku Krajobrazowego o tej samej nazwie. Obszar Parku Krajobrazowego obejmuje tereny o bogatej rzeźbie, licznie występują tu chronione gatunki grzybów i roślin. Głównymi zagrożeniami przyrody Parku są zanieczyszczenia atmosferyczne oraz wybudowana autostrada A4, która podzieliła Park na dwie części, a której budowa wywołała protesty społeczne poparte przez ludzi nauki i kultury. Rejon Góry św. Anny jest uznany za geopark od 2010.
Pozdrawiam :)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz